A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад
"Степанецький ліцей - опорний заклад загальної середньої освіти"
Степанецької сільської ради об `єднаної територіальної громади Черкаської області

Психологічна адаптація першокласників основа успішного навчання.

Дата: 02.10.2024 08:33
Кількість переглядів: 227

Фото без опису

Початок навчання дитини в 1-му класі - складний і відповідальний етап у її житті. Адже відбувається дуже багато змін. Це не тільки нові умови життя та діяльності - це й нові контакти, нові стосунки, нові обов'язки. Змінюється соціальна позиція, змінюється місце навчання і виховання, змінюється все життя дитини: все підпорядковується навчанню, школі, шкільним справам і турботам.

Період адаптації дитини до школи триває від 2-3 тижнів до півроку. Це залежить від багатьох чинників: індивідуальних особливостей дитини, типу навчального закладу, рівня складності освітніх програм, ступеня підготовленості дитини до та інше. Крім того, дуже важлива підтримка рідних.

В Степанецькому ліцеї протягом вересня проводилось обстеження першокласників для вивчення рівня адаптації до навчання та прояву ознак дезадаптації. Залежно від різних чинників рівень адаптації дітей до нових умов може бути різним: високим, нормальним і низьким.

Отже, за результатами застосованих методик:

- більшість дітей ліцею мають високий та середній рівень адаптації; найбільш поширеними факторами дезадаптації першокласників є недостатня довільність психічних функцій; порушення інтелектуальної діяльності; неготовність до школи;

- більшість учнів мають оптимальну або компенсаторну працездатність під час навчально-виховного процесу; більшість учнів мають позитивне сприйняття процесу навчання, вчителя, себе як учня, взаємин з однокласниками.

Батьки адаптованих дітей можуть спостерігати наступні ознаки:

1. Процес навчання викликає у першокласника позитивні емоції, він упевнений в собі і не відчуває страх.

2. Дитина опановує шкільну програму.

3. Дитина проявляє самостійність при виконанні домашніх завдань і звертається за допомогою до мами або тата тільки після того, як самостійно спробувала його виконати.

4. Першокласник задоволений своїми стосунками з однокласниками і вчителем.

На жаль, у невеликої кількості учнів все ж таки виявляються випадки дезадаптації - це порушення в навчанні і в поведінці, конфліктні стосунки, психосоматичні захворювання. Така дитина прагне відчуження, не приймає правил соціуму, не може прийняти темп шкільного життя.

Проявами дезадаптації можуть бути: підвищена стомлюваність, дратівливість, спалахи гніву, замкнутість, погана успішність, агресивність або, навпаки, надмірна сором’язливість, підвищена тривожність, хвилювання, плаксивість, низька самооцінка.

Поради батькам першокласника:

1. Найголовніше, що ви можете подарувати своїй дитині, - це ваша увага. Вислуховуйте її розповіді про школу, ставте уточнюючі питання.

2. Ваше позитивне ставлення до школи і вчителів спростить дитині період адаптації. Співпрацюйте з вчителями вашої дитини, пропонуйте допомогу, проявляйте активність. Дуже шкідливі негативні чи нешанобливі вислови про школу і вчителів «у сімейному колі», це значно ускладнить дитині адаптаційний період, підірве спокій дитини і впевненість в турботі і згоді між важливими для неї дорослими людьми.

3. Допоможіть дитині встановити стосунки з однолітками і відчувати себе впевнено. Хваліть дитину за товариськість, радійте вголос її новим шкільним знайомствам. Поговоріть з нею про правила спілкування зі своїми ровесниками, допоможіть стати вашій дитині цікавою іншим.

4. Допоможіть дитині звикнути до нового режиму життя.

Дитина звикає до школи не тільки психологічно, але і фізично. Не примушуйте дитини відразу сідати за уроки. Дитині потрібний час, щоб відпочити. Попіклуйтеся про здоров'я вашої дитини, а саме в дотриманні режиму дня.

5. Мудре відношення батьків до шкільних успіхів виключить третину можливих неприємностей дитини. Шкільні успіхи, безумовно, важливі. Але тут бажано дотримуватися принципу: “Будь краще, ніж учора, а не краще, ніж інші!“


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень