Профілактика булінгу
03 жовтня 2024 року з учнями 5 класу Степанецького ліцею практичним психологом була проведена година спілкування на тему: “Поговоримо відверто. Булінг”. Під час занять учні розширили свої знання з даної теми, визначали, хто, де і як може піддаватися булінгу. Крім того, діти мали змогу переглянути та обговорити профілактичні відеоролики та отримали поради, як можна уникнути цькування в школі.
Що варто знати, аби зменшити ризик булінгу
Пам’ятка для дітей
Ти свідок булінгу. Що робити?
1. Одразу клич на допомогу дорослих, які є поруч (булінг необхідно зупинити).
2. Якщо булер встиг втекти до їх втручання, допоможи постраждалому/лій і разом чекайте на допомогу.
3. Розкажи дорослим все, що побачив/ла.
4. Розкажи вдома про ситуацію, свідком якої ти став/ла.
Якщо твій друг/подруга поділилися з тобою тим, що потрапили в ситуацію булінгу, обов’язково говори з ними про це. Вони потребують підтримки. Порадь звернутися по допомогу до дорослих, яким ви довіряєте. Запропонуй бути поруч з постраждалим/ою під час розмови з дорослими.
Ти під загрозою булінгу. Що робити?
1. Якщо є можливість, намагайся уникнути сварки. Вдавай, що тобі байдуже. Спробуй піти з місця подій.
2. Якщо ситуація не дозволяє піти, зберігай спокій. Спробуй не втрачати гумору (це може спантеличити кривдників).
3. Стримуй страх, гнів і злість. Саме їх домагаються кривдники.
4. Не вступай у бійку. Кривдники тільки й чекають приводу для застосування сили.
5. Якщо булер не зупиняється, а справа дійшла до бійки – клич на допомогу. Кричи голосно! На жаль, буває, що люди, проходячи повз, можуть не надати значення тому, що відбувається. Однак є вірогідність, що саме твій голосний поклик приверне увагу людей, які зупинять булера.
Пам’ятай: щоб наважитися просити про допомогу, треба бути сильною людиною. Це – про тебе. І ТИ ЗРОБИШ ТАК!
6. Не залишай ситуації, що сталася з тобою, без уваги. Розкажи про неї батькам або іншим дорослим, яким довіряєш. Разом із ними (або без них) звернись до класного керівника, психолога/соціального педагога твого закладу освіти, а в разі їхньої неспроможності владнати ситуацію – безпосередньо до керівників: завідувача/ки навчальною частиною або директора/ки.
7. Якщо вчителі та адміністрація закладу освіти, не допомогли – звертайся до поліції або зателефонуй на Національну «гарячу» лінію для дітей та молоді за номером 116 111.
Дитина страждає від булінгу. Що робити?
Пам’ятка для батьків
Вам вкрай неприємно дізнатись, що ваша дитина страждає від булінгу, однак їй дуже важливі батьківська підтримка і захист.
Ваші дії:
• Заспокойтеся. Вислухайте дитину. Розпитайте її про ситуацію.
• Не впадайте у розпач, гнів. Не йдіть одразу до директора, поліції, або кривдника/ці, щоб покарати його/її.
• Заспокойте дитину, скажіть, що це трапляється не тільки з нею, і що це не її провина (дитина може думати, що з нею щось не так, що вона заслуговує на погане ставлення до неї через її вигляд, дії, погляди, виховання тощо).
• Не кажіть дитині: «таке життя, треба вчитись виплутуватись самотужки»
• Не кажіть, що треба давати відсіч кривдникам подібними діями, бо це може тільки погіршити ситуацію.
• Поговоріть з дитиною. З’ясуйте, що саме говорить/робить кривдник/ця, і як можна змінити реакцію дитини на його/її слова/дії. Спробуйте рольову гру «Дія та слова кривдника – реакція та відповідь дитини».
• Сплануйте з дитиною, що ви будете робити для захисту: підете до вчителя, практичного психолога, соціального педагога, керівництва школи або до батьків кривдника/ці.
• Перш ніж іти, зберіть всі факти і дізнайтесь, чи були свідки булінгу.
• Уникайте звинувачень вчителів та керівництва школи, бо вони не завжди є свідками булінгу і можуть не знати про нього взагалі. Натомість прагніть заручитися їхньою підтримкою у припиненні булінгу і вирішенні проблеми в цілому.
• Важливо усвідомити, чому саме ваша дитина потрапила в ситуацію булінгу. Рекомендуємо звернутися з цим питанням до дитячого психолога.
• Підтримайте свою дитину у налагодженні дружніх стосунків з однолітками.