Як налагодити стосунки з підлітком: поради для батьків
Як налагодити стосунки з підлітком: поради для батьків.
Підлітковий вік - це перехідний етап між дитинством та дорослістю. В цей час в людини змінюються певні психологічні та фізіологічні речі, відбувається становлення як особистості. І часто трапляється, що непорозуміння між батьками та дітьми стає великою проблемою.
У психотерапії природній процес відокремлення дитини від батьків називають - сепарацією. Зазвичай вона відбувається у кілька етапів, поступово додаючи самостійності. Отже, діти будуть поступово відштовхувати батьків,і разом з тим, самопочуття та психічне здоров’я підлітка постійно залежатимуть від батьківської турботи та безперервного виховного процесу. Спробуємо розібратися, що може допомогти налагодити стосунки з підлітком:
- Перше, це сприйняти той факт, що потрібно вчитися бути батьками дорослих дітей. Часто Вам доведеться розчинятися, відходити в тінь, навчитися мовчазної присутності і одночасно залишатися бути включеним в ситуацію, якщо дітям потрібна допомога. Так підлітки навчатимуться переживати, справлятися, усвідомлювати те, що відбувається самостійно.
- Дуже важливо будувати з дитиною довірливі стосунки. Таким чином Ви не будете зайвий раз переживати за підлітка і станете для нього джерелом підтримки. Для цього, навіть коли дуже сердиті, не забувайте, що це та сама найкраща дитина, просто зараз на її емоції та поведінку дуже впливають гормони. Старайтесь на бурхливі заяви відповідати спокійним тоном, оцінювати не особистість дитини, а її вчинок і використовувати техніку “Я-повідомлень”(висловлення своєї незадоволеності та занепокоєння без докорів та звинувачень). Крім того, під час розмови повчальний тон варто змінити на обговоренням, з використанням аргументів.
- В підлітковому віці діти часто страждають внаслідок заниженої самооцінки. Тому дуже важливо, щоб від батьків в цей час частіше звучали слова підтримки та заохочень, аніж критики. А якщо Вам не подобається щось, наприклад у зовнішності підлітка, тактовно можна сказати йому про це. А нав’язливі поради спонукатимуть підлітка вчиняти наперекір. Тому просто одноразово поясніть причину Вашого невдоволення, і можливо, він дослухається до поради.
- Часто звучить питання від батьків, чи потрібно карати дітей-підлітків і як це правильно робити. Щоб допомогти дітям повернутися на правильний шлях, не викликаючи почуття критичного засудження чи глузувань, дуже важливо наперед визначити обов’язки дитини і назвати наслідки за їхнє невиконання. Але з іншого боку так само батьки мають виконувати свої обов’язки. Не варто очікувати відповідальності від дитини, якщо дозволяєте собі забувати про свої обіцянки. Загалом, розбирати проблему потрібно у спокійному настрої, через короткий відрізок часу після випадку і утримуватись від бажання “згадати всі гріхи”. Пам'ятайте, що відносини важливіші за будь-який проступок. Якщо ви відчуваєте, що ваші відносини з підлітком переживають кризу, є можливість звернутися до психолога для налагодження комунікації.
Наостанок зауважу, що є діти, які не хочуть дорослішати й відокремлюватися. Відмова від дорослішання має більше непокоїти батьків, адже в такому випадку не сформується самодостатня особистість, яка може принести нашому світові велику користь, тому що вона не матиме внутрішньої впевненості і гармонії з цим світом.